Thursday, February 5, 2009

Baš stari Beograđani

Nova otkrića pokraj Save, posle onih sa obala Dunava, proširuju naša saznanja o materjalnoj kulturi na ušće dveju velikih reka još u vreme praistorije, ali i pojas koje su te kulture zahvatale.

Na području neolitskog lokaliteta Crkvine, u selu Stubline kod Obrenovca, arheolozi su pronašli konture "grada" iz tog perioda, saopšteno je danas iz Muzeja grada Beograda.

Stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda i Muzeja grada Beograda vršili su arheološka i geofizička istraživanja u periodu od 2006. do prošle godine.

Geofizičkim istraživanjima utvrđeno je da se na 20 odsto površine od ukupno 16 hektara nalazilo više od 100 kuća, rovovi koji su branili naselje i nekoliko "trgova".

Dodaje se da je taj "neolitski grad" imao oko 500 kuća s oko tri do četiri hiljade stanovnika.

U kući koja je istražena prošle godine, pored izuzetnih podataka o organizaciji života u njoj (nalazi žrvnja, dve peći, žrtvenika), pronađena je i jedinstvena kompozicija od više od 40 neolitskih figurina, s modelima minijaturnih alatki.

To je još jedan dokaz o neolitskoj kulturi na području Beograda, koja je svoju metropolu imala na Vinči ali su manja naselja zabeležena na Banjici, samom području današnjeg grada a evo kako se pokazalo i na zapadnim obodima grada. Time je Beograd na argumentovan način proširio svoj nekadašnji praistorijski "atar".

No comments:

Post a Comment