Thursday, June 25, 2009

Plavi Orkestar

Sredinom osamdesetih godina Plavi orkestar se nametnuo kao najveća tinejdžerska atrakcija u SFRJ. Udarnu postavu grupe činili su Saša Lošić Loša, pevač i autor većine materijala, gitarista Mladen Pavičić Pava i braća blizanci basista Samir Ćeramida Cera i bubnjar Admir Ćeramida Cera II.

Saša Lošić (rođen 1964.) je kao gimnazijalac 1981. godine osnovao sastav Ševin orkestar. Sledeće godine grupa menja ime u Plavi orkestar.
Pred leto 1983. godine postava se dolaskom basiste Samira Ćeramide konačno ustaljuje.. Na koncertu u sarajevskom klubu Trasa čuo ih je Bata Vranješević iz Laboratorije zvuka, shvatio je kakav diskografski potencijal u njima leži i pozvao ih je u Beograd na probno snimanje. U studiju Enca Lesića za tri dana su snimili pesme "Soldatski bal", "Goodbye Teens" i "Suada". Planirali su ih za maksi singl ili eventualno debi album. Do toga nije došlo jer je većina članova otišla na odsluženje vojnog roka.
Početkom 1985. godine krenuli su u snimanje albuma "Soldatski bal". Kao gosti pojavili su se dramaturg Jovan Ćirilov i slikar i publicista Dragoš Kalajić (pevali prateće vokale u pesmi "Bolje biti pijan rfego star"), interpretatorka narodne muzike Nada Obrić (duet u pesmi "Šta će nama šoferima kuća"), Aki Rahimovski, Jura Stublić, Peđa D'Boy (u pesmi "Stambol, Pešta, Bečlija"). Posebna pažnja posvećena je omotu koji je urađen kao rekonstrukcija čuvenog albuma Beatlesa "Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band".
Pojava debi albuma u proleće 1985. godine izazvala je pravu tinejdžersku histeriju, nezapamćenu u dotadašnjoj pop muzici. Već u septembru Jugoton je objavio da je prodato 300 000 primeraka ploče. "Soldatski bal" je postao najtiražnija debi ploča u domaćoj diskografiji.
Drugi album "Smrt fašizmu" snimaju opet u Zagrebu. Kao gosti učestvuju violinista Jovan Kolundžija, Alfi Kabiljo, Usnija Redžepova, i drugi.
Na novoj ploči Plavi orkestar promoviše takozvani nju partizans pravac (termin izmislio Goran Bregović) i koncepciju jugoslovenstva. Grupa učestvuje na večeri rodoljubivih pesama Zagreb fešta, koje je održano pod naslovom "Živi sretna u slobodi" gde su svirali pesmu "U Jevrema slika ta". Zbog nekih, prilično rogobatnih stihova u pesmama "Fa fa fašista nemoj biti ti (jerbo ću te ja, draga ubiti)" i "Puteru puteru" na grupu se svalila čitava lavina napada od strane rock kritičara i kolega. Udaljivši se od stila debi ploče, doživeli su i kod publike drastičan pad popularnosti i tek su u pesmama "Sava tiho teče" i "Kad si sam druže moj" zadržali fokus na tinejdžere.

Početkom 1988. godine odlaze na turneju po SSSR, u Moskvi sviraju osam koncerata, u Volgogradu isto toliko. Godine 1989. odlaze u Tursku na festival Česme 89 gde su svirali i kao predgrupa američkoj pevačici Čaki Kan. Zatim su učestvovali na festivalu u poljskom gradu Sopotu.

LP "Sunce na prozoru" objavljuju juna 1989. godine i njime pokušavaju da vrate smirenije emocije. Svoj put do publike probila je pesma "Kaja", napravili su i obradu pesme "Let The Sunshine In" iz hipi rock opere "Kosa". U prepevu, pesma se zove "Daj nam sunca", a upotrebljen je tekst iz pozorišne postavke "Kose" Ateljea 212. Gostujući muzičari bili su gitarista Marjan Brkić (ex Prljavo kazalište i Parni valjak) i klavijaturista Duško Mandić (ex Novi fosili).

U proleće 1991. objavljuju poslednji album "Simpatija" i to za sarajevski Diskoton. Loša je opet bio autor svih pesama, sem što je "Rješih da se ženim" komponovao sa Marjanom Brkićem. Na ploči je još gostovao Sedak Benčić koji je svirao klarinet. Na albumu se našla obrada starog hita grupe The Mamas and Papas "California Dreamin" koja u naslovu nosi citat partizanske "Ljubi se istok i zapad, ljubi se sjever i jug". U pesmi "Ritam kiše" korišćen je muzički citat stare "Rhvthm Of The Rain" iz šezdesetih godina, dok se "Sačuvaj zadnji ples za mene", samo u naslovu referiše na taj stari hit. Avgusta 1991. godine, u vreme kada su sukobi u Jugoslaviji već počeli, Plavi orkestar kreće na turneju u okviru koje su planirali da odsviraju sto dvadeset koncerata. Od toga su ostvarili samo nastupe u Srbiji, Makedoniji i Bosni. Svirke u Hrvatskoj i Sloveniji otkazane su zbog rata. U to vreme često nastupaju na mirovnim koncertima u Sarajevu, Konjicu, Mostaru, Banja Luci, Trebinju.

U jesen 1997. godine Lošić i braća Ćeramida su pristupili realizaciji povratničke ploče pod radnim naslovom "Rapsodija u plavom".
Očekujemo novi povratnički album u toku ove godine.

1 comment: